Co to jest terapia manualna?

0
123
terapia manualna

Terapia manualna to metoda fizjoterapii wykorzystująca różnorodne techniki, chwyty i pozycje pacjenta. W terapii manualnej wykorzystuje się techniki diagnostyczne i terapeutyczne do wykrywania przyczyn schorzeń kręgosłupa i narządu ruchu oraz opracowywania terapii. Wskazaniami do terapii manualnej są: bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa, rwa kulszowa, bóle mięśniowe, czy bóle głowy.

Czym jest terapia manualna?

Ręczne leczenie dysfunkcji narządu ruchu odbywa się na specjalnym stole. Przypomina sofę lub stół do masażu. Podczas leczenia bardzo ważne jest prawidłowe ułożenie pacjenta. Terapeuta wykonuje określone naciski i pchnięcia na wyznaczonych obszarach w pobliżu dotkniętego obszaru, aby przywrócić prawidłowe ustawienie przemieszczonych lub zablokowanych struktur. Uciskane są wszystkie tkanki miękkie: skóra, mięśnie, więzadła, nerwy i ścięgna. Manualne leczenie kręgosłupa polega na przywróceniu kręgów i krążków we właściwej pozycji. Terapeuta osiąga cel poprzez kompresję i masowanie tkanek w pobliżu kręgosłupa.

Jakie korzyści daje terapia manualna?

Terapię manualną można stosować wszędzie tam, gdzie występuje ból i ograniczony ruch w stawie. Najszybsze efekty obserwuje się w sytuacjach przeciążenia tkanek lub stawów, a w stanach pooperacyjnych znacznie przyspiesza i poprawia funkcję sprzętu do ćwiczeń, co jest nieocenione w rehabilitacji ortopedycznej. Terapia manualna ma ogromne zalety, ponieważ proces leczenia jest indywidualnie dostosowywany do choroby i stanu pacjenta. W zależności od problemu terapeuta dobiera metodę leczenia, wykorzystując: masaż, rozciąganie, manipulację i ruchomość stawów, terapię punktów spustowych, aktywność nerwową lub aktywność tkanek miękkich. Terapia manualna jest również idealnym uzupełnieniem ćwiczeń i edukacji pacjenta. Szukając idealnego terapeuty, warto zobaczyć ofertę: osteomedic.com.pl 

Efektywność terapii manualnej

Terapia manualna kręgosłupa obejmuje szeroki wachlarz technik diagnostycznych i terapeutycznych, jednak aby osiągnąć zadowalające efekty, powinna być wykonywana wyłącznie przez wykształconego specjalistę. Terapeuci manualni to osoby o wysokich kwalifikacjach, które potrafią prawidłowo diagnozować i leczyć choroby oraz stany pourazowe. Tylko regularne leczenie może osiągnąć pożądany efekt – zmniejszenie bólu i zwiększenie zakresu ruchu w stawach. Ogólnie można powiedzieć, że terapia manualna jest korzystna w przypadku zdecydowanej większości schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Im większe doświadczenie ma terapeuta, tym lepiej jest w stanie zastosować określone techniki manualne, aby pomóc pacjentom.