Jakie korzyści przynosi pływanie?

0
98
pływanie

Pływanie poprawia naszą kondycję i angażuje całe ciało. Można je praktykować przez cały rok, latem w otoczeniu przyrody a zimą na pływalniach. Dobrze wpływa zarówno na samopoczucie, jak i odchudzanie oraz kondycję fizyczną. 

Pływanie – co rozwija umiejętność pływania? 

Pływanie to powszechny sport, ponieważ każdy z nas miał okazję w życiu zetknąć się z wodą i mieć możliwość poruszania się w niej. Im wcześniej rozpoczniemy naukę pływania, tym lepiej. Ta aktywność jest zalecana dla ludzi zdrowych, ale też dla tych, którzy mają różne ograniczenia ruchowe i zdrowotne. Pływanie pomaga na różnego rodzaju schorzenia, przede wszystkim poprawia samopoczucie i świetnie wspomaga osłabione stawy, pomaga w leczeniu pleców, problemów z kręgosłupem. Dzięki nauce pływania poprawa się sprawność motoryczna i koordynacja, poprzez różne style pływackie. 

Korzyści jakie możemy czerpać z nauki pływania to:

  • modelowanie sylwetki
  • większe spalanie kalorii 
  • rozładowanie napięcia psychicznego 
  • wzmożony przepływ krwi 
  • zdrowsze serce 

Pływanie, od czego zacząć?

Naukę pływania można rozpocząć samemu nad jeziorem bądź wybierając się na basen. Na początku możemy oswoić się z wodą, poobserwować innych albo odwiedzić te miejsca z osobą, która chętnie pokaże nam podstawowe umiejętności. 

W późniejszym etapie warto kontynuować szkolenie pod okiem wykwalifikowanego trenera na basenie. Najlepszym wyborem będą zajęcia nauki i doskonalenia pływania. Dzięki temu będziemy mogli bezpiecznie i pod fachowym okiem nauczyć się umiejętności pływania, nie przyjmując złych nawyków. Szkoła pływania pozwoli nam opanować swoje ciało pod wodą i przeszkoli nas z profesjonalnych stylów. 

Pływanie – jakie mięśnie pracują podczas pływania?

Podczas pływania wykorzystujemy mięśnie całego ciała. Może nam się wydawać, że nie wkładamy w to dużo wysiłku, dlatego jest to przyjemny sport. Dzięki pływaniu możemy dbać o piękną sylwetkę odciążając stawy i kości.

Wyróżniamy cztery style pływackie:

  • klasyczny (żabka) – podczas pływania tym stylem aktywujemy pracę mięśni pleców, brzucha, ramion oraz nóg. Bardzo efektywnie spalamy wówczas kalorie. 
  • pływacki (kraul) – wykorzystujemy w nim mięśnie uda czworogłowe i dwugłowe, trójgłowe ramienia, mięśnie obręczy barkowej oraz mięśnie szyi. 
  • motylkowy (delfin) – w czasie pływania stylem motylkowym ćwiczymy mięśnie całego ciała: grzbietu, korpusu, brzucha oraz nóg. Wpływamy na redukcję cellulitu oraz spalanie tkanki tłuszczowej. 
  • piesek – jest to doskonała technika dla osób zainteresowanych spalaniem tłuszczu, gdyż modeluje całe ciało. Pełni funkcję profilaktyczną i rehabilitacyjną, wzmacnia wszystkie mięśnie i pomaga pozbyć się bólu kręgosłupa.