Przeciętnie każdy z nas spędza w swoim łóżku około 8 godzin w ciągu doby. To aż jedna trzecia całego dnia! W łóżku śpimy, relaksujemy się i odpoczywamy po ciężkim dniu pracy. Nie dziwi więc fakt, że powinno być to miejsce nie tylko przytulne, ale przede wszystkim wygodne. Kiedy wybieramy materac do łóżka zaskoczyć nas jednak może ogrom dostępnych na rynku modeli. Jak wybrać taki, który zapewni  komfort, wygodę i całonocne wparcie dla naszych przemęczonych mięśni, stawów i kręgosłupów?

Rozmiar materaca – nie tylko wielkość łóżka ma znaczenie

Wybór rozmiaru materaca mógłby wydawać się sprawą banalnie prostą. Dostępne w sklepach meblarskich łóżka mają przecież określone wymiary. Czy nie wystarczy więc dobrać odpowiedni rozmiar materaca do posiadanej ramy łóżka? Oczywiście, że tak!

Pamiętajmy jednak o pewnej ważnej zasadzie. Otóż nasze łóżko zawsze powinno być przynajmniej kilkanaście centymetrów dłuższe od nas samych. Popularne materace do łóżka dostępne w naszych sklepach mają 200 cm długości. Sprawdzą się więc dla większości dorosłych ludzi. Ci, których matka natura obdarzyła większym wzrostem, muszą poszukać dla siebie rozwiązań mniej standardowych. Na szczęście z myślą o nich producenci materacy tworzą i dłuższe modele.

Grubość i wysokość materaca – czym się kierować przy wyborze?

Na rynku znaleźć można materace o najrozmaitszej grubości. Te dziecięce często nie przekraczają 10 centymetrów. W segmencie materacy dla osób dorosłych znajdziemy zaś materace w przedziale od 15 do nawet 30 cm. Pierwszym kryterium wyboru może być cena. Te cieńsze będą zazwyczaj tańsze. Za grubsze, wykonane z większej ilości komponentów materace zapłacić możemy znacznie więcej.

Materace grubsze poleca się głównie do łóżek podwójnych i małżeńskich. Zapewniają komfort obu śpiącym na nim osobom, są mniej podatne na odkształcenia i nie powodują dyskomfortu w przypadku dużych różnic wagowych między partnerami. Przy wyborze materaca warto jednak zwrócić także uwagę na głębokość ramy samego łóżka. W niektórych modelach cienkie materace mogą po prostu zniknąć. Dobrze dopasowany materac powinien wystawać ponad ramę na około 4-10 cm.

Rodzaj wypełnienia – sprężyny, kieszenie, a może sama pianka?

Materace, których konstrukcja opiera się na samej piance, odchodzą dziś w zapomnienie. Nowoczesne modele potrafią dostosować swój kształt do ciężaru i nacisku, jakie wywiera na nie nasze ciało. Dzięki temu zapewniają idealną podporę dla kręgosłupa na całej jego długości, a także dla mięśni całego ciała. A wszystko to dzięki specjalnym kieszeniom, w których ukryto popularne sprężyny bonellowe.

Dlatego też najwygodniejsze materace łącza dziś w sobie zalety zarówno sprężyn, jak i pianki. Wzbogacone o dodatkowe warstwy wykonane z mat kokosowych, lateksowych lub pianki termoelastycznej zapewniają komfort dzieciom, dorosłym i seniorom. Osoby cierpiące z powodu bólu pleców lub innych schorzeń układu szkieletowego, a także alergicy, znajdą wśród nich modele uszyte niemal na miarę swoich potrzeb.

Wybieramy materac do łóżka – twardy, czy może miękki?

Wybierając stopień miękkości materaca, możemy nareszcie kierować się własnymi preferencjami. Miękki? Średnio twardy? A może twardy jak deska? Wszystko zależeć będzie od osobistych upodobań i przyzwyczajeń.

Pamiętać jednak należy, że odpowiednio dobrany materac to nie tylko gwarancja wygody, ale też i odpowiedniego wsparcia dla mięśni i całego szkieletu. Osoby cięższe powinny więc wybierać materace o twardszej konstrukcji. Te lżejsze pozwolić sobie mogą na materace miękkie. Dzięki temu każdy odczuć będzie mógł znaczną poprawę jakości swojego snu, a także polepszenie funkcjonowania całego organizmu w trakcie dnia.