Yerba mate kontra kawa

0
29

W ostatnim czasie niezwykle popularne stało się picie yerba mate i wraz z tym trendem zaczęło narastać wiele pytań dotyczących tego ciekawego zamiennika kawy. Yerba mate, tak samo, jak znana wszystkim kawa to źródła kofeiny, zawierające antyoksydanty i korzystne dla organizmu związki. Jednak są pewne różnice pomiędzy tymi dwoma produktami. Który z nich jest lepszy? Który zdrowszy? Czym charakteryzują się te napoje i co warto nich wiedzieć? Te i inne informacje można znaleźć w poniższym artykule.

Yerba mate i kawa – czym są?

Pod nazwą yerba mate kryje się gatunek ostrokrzewu paragwajskiego (ilex paraguariensis), który jest rośliną uprawianą w niektórych regionach Ameryki Południowej, między innymi w: Argentynie, Brazylii, Chile i właśnie w Paragwaju. Yerba mate nie jest jednak napojem, który odkryto dopiero teraz, bowiem zaczęto ją używać już setki lat temu w starożytnych Indiach. Choć zdobywa coraz większe zainteresowanie wciąż jest napojem raczej egzotycznym dla większości świata, bowiem to w Ameryce Południowej można spotkać największą ilość jej zwolenników. Kawa natomiast to napój, który nikomu nie trzeba przestawiać. Pochodzi ona z rośliny o nazwie kawowiec, a do jej produkcji wykorzystywane są jego nasiona. Krzewy kawowca można spotkać przede wszystkim w  Afryce oraz Azji, skąd najpopularniejszy napój na świecie i cała tradycja picia kawy się wywodzi.

Czy yerba mate zawiera kofeinę?

Jak wszystkim dobrze wiadomo kawa jest jednym z najbardziej znanych źródeł kofeiny, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że yerba mate jej w tym aspekcie dorównuje. Wypowiadając nazwę yerba mate należy zwrócić szczególną uwagę na ostatni człon nazwy. Termin ten odpowiada mateinie, która w rzeczywistości jest  tym samym związkiem, co kofeina. Jedna filiżanka yerba mate zawiera bowiem 85 mg kofeiny, podczas gdy kawa tylko 10 mg więcej. Różnica jest prawie znikoma, co sprawia, że w działaniu pobudzającym te dwa napoje znacząco od siebie nie odstają. Nie oznacza to jednak, że powinny być traktowane jako zamienniki, gdyż różnice pomiędzy nimi można znaleźć na innych polach.

Yerba mate kontra kawa – podobieństwa i różnice

Kawa oraz yerba mate to napoje, które poza zawartością kofeiny posiadają inne podobieństwa, jak przydatne związki chemiczne, w tym: przeciwutleniacze, polifenole oraz ksantyny, wśród których najważniejsze są teobromina i teofilina. Dwie ostatnie substancje można jednak spotkać tylko w yerba mate. Teobromina oraz teofilina odpowiedzialne są za wyraźne efekty pobudzające, dzięki nim picie yerba mate dodaje organizmowi energii i skupienia, jednak bez nadmiernego pobudzenia, jak w przypadku kawy. Te dwa składniki odpowiedzialne są też za obniżanie ciśnienia krwi oraz są bardzo często wykorzystywane podczas leczenia astmy.

Yerba mate kontra kawa – co wybrać?

Kawa oraz yerba mate wykazują podobne działanie, zarówno jedna, jak i druga posiada w swoim składzie antyoksydanty i korzystne związki. Wybór konkretnego produktu powinien więc być uzależniony od indywidualnych preferencji i potrzeb, zwracając uwagę na fakt, że główna różnica pomiędzy nimi dotyczy walorów smakowych.